Afirmacje.


Pozytywna Moc Afirmacji.

Szczęście-wydaje się takie proste. Oczywiste, że wszyscy pragną być szczęśliwi.
Dlaczego jednak okazuje się, że nie jest tak łatwo być szczęśliwym, nawet jeżeli się tego pragnie, czytało różne książki na ten temat, czy było na wielu
warsztatach uczących różnych technik pomagających osiągać wymarzone cele?
Wiele lat temu Freud odkrył istnienie podświadomości, nawet jeżeli ktoś mówi: „Chce być szczęśliwy. Chce mieć udany związek z życiowym partnerem, być zdrowym, czy mieć dobre dochody?” To wcale nie znaczy, że jego podświadomość też tego chce i pomaga mu w osiągnięciu świadomie stawianych celów.
Na przykład, kobieta może świadomie pragnąć udanego związku z partnerem, a podświadomie ciągle wybierać nieodpowiednich partnerów, alkoholików itp. Świadomie tego chce ale jej podświadome lęki i ograniczenia powodują, że nie może tego osiągnąć.
Wielu ludzi zapada na poważne choroby ale są tacy, którzy nagle cudownie zdrowieją i w niewyjaśniony sposób wracają do zdrowia. Są tacy, którzy mimo wielu starań nie potrafią się wyleczyć.
Tym co może zadecydować o sukcesie lub porażce leczenia są nasze podświadome myśli i uczucia, które w o wiele silniejszy sposób niż świadome myśli, kształtują nasze życie i los. Jak magnes, podświadomie przyciągamy lub odpychamy od siebie pewne rzeczy, ludzi czy sytuacje.
Co zrobić, jak pracować z podświadomością aby jej moc stała się naszym sprzymierzeńcem, abym nam pomagała żyć w zdrowiu, szczęściu, osiągać sukcesy?
Co do tego, że dobra wspierająca relacja z podświadomością jest ważna i kluczowa zgadzają się specjaliści wywodzący się z różnych dziedzin: psychoterapeuci, szamani, ezoterycy, magowie, bioterapeuci jak i specjaliści od NLP, pozytywnego myślenia i rozwoju osobistego.
Jak to jednak osiągnąć, co dokładnie należy zrobić? Jest na ten temat wiele teorii i metod i nie wszyscy chcą, czy potrafią otwarcie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat.
Jedną z prostych, łatwiejszych, powszechnie znanych i stosowanych metod pracy z podświadomymi wzorcami są afirmacje.
W tradycyjnej wersji afirmacja polega na powtarzaniu lub pisaniu pozytywnej myśli przez jakiś czas aż nasza podświadomość uzna tą myśl za prawdę i zacznie działać według tego programu. Powoduje to wymazanie innych negatywnych myśli, które mogą być sprzeczne z tą pozytywną myślą.
Jeżeli osoba, która powtarza afirmacje jest wytrwała, konsekwentna i pracuje z przekonaniem, może dojść do tego, że uda się jej wymazać stare wzorce i wprowadzić do swej podświadomości nowy wzorzec, nową pozytywną myśl. Zanim to się jednak stanie, stare negatywne myśli mogą podjąć walkę z nowym wzorcem, może się pojawić zwątpienie, zniechęcenie, brak wiary itd. Ważne aby w tym momencie nie poddawać się ale wytrwać w pracy z afirmacją aż do skutku. Wtedy stare wzorce w końcu mogą ulec rozpadowi, a w życiu otwierają się nowe możliwości.
Na przykład jeżeli ktoś pracuje z afirmacją kocham i akceptuje siebie.
To kiedy zaczyna ją powtarzać, inne sprzeczne z nią myśli np. jestem brzydka, czy bezwartościowa zaczną być neutralizowane.
Wiele kobiet chce wyglądać ładnie i może w tym celu wiele poświecić. Ale nawet jeżeli wyglądają ładnie, zawsze znajdą jakiś mały fragment, który budzi niezadowolenie. Tu za dużo tłuszczyku, tam jest kilka zmarszczek itp. Sekret polega na tym, żeby pokochać i zaakceptować siebie w pełni. Jeżeli kobieta kocha i akceptuje siebie, wtedy wygląda atrakcyjnie i ma większe szanse na spełniony związek niż kobieta, która jest może ładna ale nie akceptuje siebie.
Jak pracować z afirmacją?
1) Ważne jest dobre określenie celu. Upewnij się, że to co chcesz afirmować jest tym czego naprawdę pragniesz i osiągnięcie tego będzie dobre dla Ciebie i otoczenia.
2) Sformułuj afirmację w sposób pozytywny: np. „Otwieram się na pełen miłości, szczęśliwy związek z partnerem”. a nie „Nie chce już spotykać takich drani jak ten ostatni”. Umysł podświadomie przyciąga to na czym się koncentrujemy. W sztuce afirmacji chodzi o to, żebyśmy skupiali się na tym co chcemy przyciągnąć bo temu dajemy swoją energię.
3) W miarę możliwości bądź precyzyjna i konkretna.
Na przykład Afirmacja otwieram się na bogactwo i obfitość jest dobra ale lepsza jest jeżeli dokładnie określisz np. „Zarabiam 10.000 PLN miesięcznie wykonując pracę, którą lubię i sprawia mi to przyjemność”.
Dodatkowe elementy, które mogą zwiększyć skuteczność afirmacji:
1) Powtarzaj afirmację przed lustrem. Patrząc w sobie w oczy. Po mowie ciała możesz rozpoznać, czy Twoja podświadomość zgadza się z tym co afirmujesz. Możesz siebie przekonać. Mów do swojego dziecka wewnętrznego.
2) Pracuj z afirmacjami systematycznie, np. codziennie przez 7, 21 , 40 dni aż do skutku.
3) Szczególnie powtarzaj afirmację w Nów lub w Pełnie księżyca. Wtedy Twoja podświadomość jest szczególnie podatna i praktyka afirmacji ma zwiększony efekt.
4) Aby przełamać swoje nawykowe wzorce myślenia stosuj różne tony głosu i sposoby mówienia: mów afirmacje najniższym głosem lub najwyższym, kobiecym lub męskim, mów jak dziecko lub jak starzec, mów jak mędrzec lub pijak. Powtarzanie afirmacji różnymi głosami pozwala przełamać nawykowe schematy i wzbudza kreatywność.
5) Dodaj gesty mowę ciała, mów afirmacje z różnymi uczuciami, radością, ekstazą, złością, smutkiem, z prośbą lub rozkazem, bądź żywy. Możesz używać określonych gestów, kroków i mudr w trakcie powtarzania afirmacji.
6) Możesz wzmocnić powtarzanie afirmacji poprzez rysunek afirmacyjny i wizualizację. Narysuj to , co chcesz osiągnąć i patrz się od czasu do czasu na rysunek. Wyobrażaj sobie, że to osiągasz i odczuwasz satysfakcje i radość.
7) Do pracy z afirmacją zbuduj klimat. Wyłącz telefon, przygaś światło, zapal świece lub kadzidło, włącz muzykę, która wprowadza Cie w dobryt nastrój. Niech to będzie czas specjalnie dla Ciebie.
Jeżeli w pracy z afirmacją napotkasz problemy z, którymi nie wiesz jak sobie poradzić, skorzystaj z pomocy osoby doświadczonej, na przykład godnego zaufania terapeuty, czy uzdrowiciela.
BHP w pracy z afirmacją.
W pracy z afirmacją efekty mogą się pojawić dosyć szybko. Wiele osób poprzez afirmacje poprawiło sobie swoje relacje z ludźmi, czy załatwiło lepszą pracę. Ważne jest aby zachować zdrowy rozsądek i równowagę. Na przykład, jeżeli nie masz prawa jazdy, nie afirmuj, że prowadzisz samochody wyścigowe. Zacznij od afirmacji, że zdajesz egzamin na prawo jazdy. Cuda są możliwe ale pamiętaj o tym co jest Twoimi prawdziwymi potrzebami, a co fantazyjnymi marzeniami.
Skup się na tym co da Ci szczęście zamiast gonić za złudzeniami, które płyną z niezrozumienie siebie, a nie z prawdziwych pragnień serca. Równowaga prowadzi do prawdziwej mocy. Można wyafirmować wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności ale prawdziwa mądrość związana jest ze zdolnością rozróżniania, które afirmacje wspierają rozwój duszy, a które mogą go hamować. Na przykład cukrzyk może afirmować, że może codziennie jeść dużo czekolady lub może afirmować, że jest zdrowy i zdrowo się odżywia.
Mamy wybór jak wykorzystamy moc swojego umysłu. Możemy skupić się na intencji, aby nasze afirmacje i kreacje były jak szczeble drabiny, która prowadzi do „Nieba”-miejsca w , którym jesteśmy szczęśliwi.

Mateusz Wiszniewski.

Kontakt: mateuszwiszniewski@poczta.onet.pl, 791 927 957, 605 35 77 11