Czi Kung-Ćwiczenia Profilaktyczne i Lecznicze.


Czi Kung-Ćwiczenia Profilaktyczne i Lecznicze.

Od tysięcy lat ludzie interesowali się tym jak zgłebic taje,nice zdrowia i długowieczności?
Jak można leczyć choroby, wydłużać życie, zachować spokój umysłu i szczęśliwe serce.
Taoizm jest jedną ze starożytnych tradycji, która skupiała się poszukiwaniu sekretów zdrowia i długowieczności.
Wiele pokoleń mędrcó pustelników, przez całe stulecia starało się zgłebić prowadzące do zdrowia tajemnice natury.
Dzięki ich odkryciom powstały między innymi: medycyna chińska, akupuntura, diagostyka, ziołolecznictwo, dietetyla oraz ćwiczenia zdrowotne takie jak czi kung i tai czi.
Ćwiczący Czi Kung, za pomoca prostych ruchów, koncentracji umysłu i oddechu, dązą do przywrócenia równowagi energetycznej i prawidłowego obiegu energii witalnej. wyciszenia umysłu i rozponania swojej prawdziwej natury, aby żyć w zgodzie z TAO-porządkiem wszechświata i drogą natury.
Na świecie istnieją setki tradycji i form czi kung. Wszystkie opierają sie na podobnych zasadach:
relaksacja, odpowiedni oddech, koncentracja umysłu i odpowiedni ruch ciała.
Ćwiczenia czi kiung mogą doprowadzic do głebokiej relaksacji, regeneracji, poprawy zdrowia. Sa formą profilaktyki i samoleczenia. Zwiększaja samoświadomość.
Skuteczność Czi Kung dla poprawy zdrowia i w profilaktyce została potwierdzona przez liczne badania naukowe.
Poniżej przedstawione są wybrane ćwiczenia Czi Kung bedące przykładami jego podstawowych zasad.

1) Relaksacja-wewnetrzny uśmiech.
Podstawą ćwiczeń czi kung i zdrowego życia jest relaksacja. W napiętym ciele energia witalna zatrzymuje się w napiętych mięśniach i nie może przepływać. Nadmierny stres i napięcie są przyczyną wielu chorób i problemów emocjonalnych oraz ogranicza zdolność świadomego postrzegania rzeczywistości.. Poprzez różne formy ćwiczeń relaksacyjnych możemy redukować napięcie, co poprawia nastrój, krążenie energii i podnosi poziom witalności.
Uśmiech jest jednym z najskuteczniejszych leków na stres. Człowiek, który się często uśmiecha jest zdrowszy i szczęśliwszy. Ciało pod wpływem pozytywnych emocji i uśmiechu wydziela hormony zdrowia i młodości. Ludzie uśmiechający się i szczęśliwi wyglądają młodziej i są zdrowsi. Sami możemy napełniać swoje ciało usmiechem i wzmamcniać swoje zdrowie, odporność i witalność..

Ćwiczenie wewnętrznego uśmiechu.
Usiądź wygodnie i skup się na oddechu. Uświadom sobie swój oddech i swoje ciało. Skup się na odczuciu swojego ciała. Poświęć temu dłuższą chwilę. Następnie przypomnij sobie jakąś radosną sytuację, czy przyjemny widok na łonie natury. Uśmiechnij się. Poczuj uśmiech i radość. Przez chwilę skup się na uczuciu uśmiechu i radości. Następnie zacznij te uczucia rozprzestrzeniać po swoim ciele. Usmiechaj się do miejsc napiętych w ciele. Pozwól aby uśmiech rozpuszczał napięcia. Wyobraź sobie, że uśmiech jest jak balsam, który leczy Twoje ciało. Masuj uśmiechem swoje ciało. Wyobraź sobie jak usmiech rozpuszcza napięcia i twoje ciało staje się coraz jaśniejsze, zdrowsze i bardziej witalne. Na koniec skoncentruj się przez chwilę w środku brzucha, na wysokości pępka. Wyobraź sobie, że energia skupia się w tym miejscu.

2) Oddech-wyrównanie oddechu.

Sposób oddychania istotnie wpływa na poziom zdrowia i witalności, umysł oraz emocje człowieka. Stan umysłu i emocji odzwierciedla się w sposobie oddychania. Ale możemy też zmienić swój sposób oddychania i wpłynąć na umysł i emocje. Wiele tradycji świata wypracowało złożone ćwicznia oddechowe jako elementy sztuki uzdrawiania, medytacji czy sztuk walki. Najprostsze, co nie znaczy najłatwiejsze ćwiczenie oddechowe, to bycie świadomym swojego oddechu. Bycie świadomym swojego oddechu jest treningiem uważności. Oddech integruje ciało i umysł. Ćwiczenie to zwiększa poziom koncentracji i jasnośc umysłu. Inne ćwiczenie polega na wyrównywaniu oddechu. Wyrównanie oddechu może szybko doprowadzić do wyciszenia umysłu. Zdrowe oddychanie wydłuża życie, p;oprawia witalność i prowadzi do spokoju umysłu.

Ćwiczenie: obserwacja i wyrównanie oddechu.

Usiądź wygodnie i skup się na oddechu. Przez chwilę obserwuj swój oddech. Bądź świadomy jak powietrze wchodzi i wychodzi przez nos. Skup uwagę i świadomość na oddechu. Pozwól aby oddech masował twoje ciało.
Następnie uświadom sobie czy wdech i wydech są równej długości. Stopniowo wyrównuj długość wdechu i wydechu.
Obsewuj jak się czujesz? Następnie spraw aby oddech był lekki, subtelny jak piórko, niesłyszalny i delikatny. Obserwuj jak się czujesz? Potem pogłęb oddech. Spraw aby stał się głeboki i powolny. Oddychaj powoli i głęboko. Obserwuj jak się czujesz?

3) Koncentracja-koncentracja na centrum.

Bardzo ważnym aspektem ćwiczeń jest umiejętnośc koncentracji. Koncentracja decyduje o tym, czy ćwiczenia bedą skuteczne. Koncentracja pomaga także w codziennym życiu.

Ćwiczenie koncentracji:
Wykonaj najpierw ćwiczenie wewnętrzny uśmiech lub obserwacja i wyrównanie oddechu.
Następnie skup się w centrum w środku brzucha na wysokości pępka. Skup się na odczuciach w tym miejscu i pozostawaj w tym stanie kilka minut.
Ćwiczenie to nie tylko uczy koncentracji ale rozwija równowagę wewnętrzną i wzmacnia siły witalne organizmu.


4) Ugruntowanie i zakorzenianie.

Bardzo istotne dla zdrowia i długowieczności oraz praktyki codziennego życia jest zakorzenienie i ugruntowanie.
Dobry kontakt z energią ziemi sprawia, że możemy się na niej czuć radośnie i bezpiecznie. Możemy czerpać z ziemi oparcie i energie. Ćwiczenia ugruntowujące rozwijąją kontakt z energią ziemi. Pomagają rozwijać świadomość ciała i postrzegać ziemię jako świętą i dobrą istotę. Pomagają zachować spokój, równowage i działają stabilzującą na psychikę.

5) Oczyszczanie i równoważenie organizmu-Ruchy 5-u Zwierząt, 6 Uzdrawiających Dźwięków.

Stan naszych organów wewnętrznych, kanałów energetycznych i równowaga żywiołow w organizmie ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Poprzez odpowiednie ćwiczenia możemy wzmacniać swoje organy wewnętrzne i wyrównywać w ciele energie żywiołów co prowadzi do poprawy zdrowia i większej równowagi emocjonalnej.

Aby nauczyć się więcej na temat ćwiczeń Czi Kung, warto spotkać sie z instruktorem ponieważ nie wszystko da się zrozumieć poprzez słowo pisane. Potrzebny jest żywy przekaz.

W kulturze chińskiej jest wiele legend o ludziach, którzy praktykując różne formy duchowego czi kung osiągnęli długowieczność lub nawet nieśmiertelność. Aby korzystać z czi kung nie trzeba wierzyć w legendy. Wystarczy spróbować i samemu się przekonać. To bardzo proste i skuteczne ćwiczenia. Mają jednak jedną wadę, aby działały trzeba je ćwiczyć. We współczesnych Chinach jest wielu ludzi, którzy dożyli 100 lat. Wielu z nich oprócz zasad zdrowego życia stosuje proste ćwiczenia zdrowotne. Może Ty też spróbujesz?

dr Mateusz Wiszniewski jest instruktorem Czi Kung Healing Dao i arteterapeutą. Dyplom instruktora Czi Kung uzyskał od Michaela Winna, byłego prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Czi Kung.


Kontakt i informacje:
mateuszwiszniewski@poczta.onet.pl, 0605 35 77 11, 791 927 957