Hawajska droga do relaksu, zdrowia i szcześliwego


Hawajska droga do relaksu, zdrowia i szcześliwego życia.

Hawaje, odległe wyspy, wyłaniające się pośrodku oceanu, znane są z pięknej i nieskażonej przyrody, urzekających krajobrazów, sprzyjającego klimatu, pogodnych i pokojowo nastawionych mieszkanców. Stały się sławne jako raj dla turystów, miejsce wymarzone na wakacje, czy spędzenie miodowego miesiąca.
Czas na Hawajach zdaje się płynąć wolniej i spokojniej. Wielu przyzwyczajonych do szybkiego tempa życia Amerykanów i Japończyków, którzy decydują sie osiedlić na Hawajach, po jakimś czasie zwalnia tempo życia i przechodzi na "czas hawajski". Pośpiech i gonitwę za wynikami w pracy i sukcesem materialnym, zastępują spokoj, relaks, więcej czasu dla siebie i rodziny, radość i pogoda ducha. Częściowo do takiej zmiany skłania oceaniczny klimat, a częściowo mentalność i kultura rdzennych mieszkańców.
Hawajczycy stworzyli kulturę w, której uczyli się podtrzymywać pogodny nastrój i afirmujący stosunek do życia poprzez taniec, śpiew i unikalną filozofię życia, wywodzącą się z zasad duchowej wiedzy i mądrości, nazywanych przez nich Huną.
Pokojowa filozofia życia skłaniała ich do unikania zbrojnego konfliktu z białymi przybyszami, co umożliwiło pokojowy dialog i pokojowe współżycie przybyszów i tubylców. Korzystając ze swej technologicznej i militarnej przewagi, biali przybysze dążyli do kulturowej dominacji i ekonomicznej eksploatacji Hawajów. Hawajczycy byli świadomi niekorzystnego dla nich układu sił, który przesądzał wynik zbrojnego konfliktu. Pokojowa filozofia życia i pogodne nastawienie mieszkańców wysp pozwoliło na uniknięcie rozlewu krwi oraz zachowanie istotnych dla Hawajczyków wartości kulturowych i religijnych. Był okres w, którym dążono do pozbawienia Hawajczyków ich kultury, zakazywano im używać ich języka. Wiele elementów kultury hawajskiej przechowywanych było w ukryciu, w tajemnicy przed białymi. Przez jakiś czas tradycyjny hawajski taniec hula był niemile widziany i próbowano zakazać jego uprawiania. Podobnie hawajskie sztuki uzdrawiania, czy sztuki walki, praktykowane były w tajemnicy.
W związku z tym wielu Hawajczyków praktykowało swój taniec i inne formy dziedzictwa kulturowego potajemnie. Jednakże jeszcze przed drugą wojną światową taniec hula zaczął zaczął znowu powracać do swej świetności.
Z początku był prezentowany głównie jako forma rozrywki dla przebywających na wyspach turystów.
Hawajczykom udało się także zachować głęboką wiedzę na temat uzdrawiania i ludzkiej podświadomości, którą można porównać do bardzo skutecznej i starożytnej formy naturalnej medycyny holistycznej.
Współcześnie kiedy wzrasta zainteresowanie różnymi formami tańca, relaksu, filozofią zdrowego i harmonijnego życia oraz profilaktyką zdrowotną, tradycyjne praktyki hawajskie: taniec hula, masaż lomilomi, filozofia huny stają się znowu popularne. Praktyki te wraz ze związaną z nimi filozofią, uczą jak uwalniać się od napięć i stresu oraz wspierać zdrowie.

Stres, a zdrowie.

Zgodnie z hawajską tradycją jedną z podstawowych przyczyn większości chorób i zaburzeń jest stres i wywoływane przez stres napięcie w ciele. Kiedy psychika człowieka jest silna, umysł pogodny, a ciało rozluźnione, organizm może łatwo radzić sobie z wieloma czynnikami chorobotwórczymi za pomocą naturalnych mechanizmów obronnych. Z drugiej strony, napięcie, nagatywne myślenie obniżają naturalną odporność organizmu i zwiększąją ryzyko pojawienia się wielu chorób. Tradycyjne praktyki hawajskie, taniec Hula, masaż Lomilomi i hawajska filozofia życia-opisana w Siedmiu zasadach Huny mogą pomóc w uwalnianiu napięć, osiąganiu stanu relaksu i są skuteczną formą profilaktyki i strategią wspierającą powrót do zdrowia.

Hawajska Filozofia Życia.

Serge Kahili King, jeden z najbardziej znanych na zachodzie nauczycieli hawajskiej tradycji, przedstawia ją w sposób zrozumiały dla ludzi z zachodniej kultury. Jako osoba wykształcona zarówno w zachodniej psychologii i tradycji hawajskiej potrafi znaleźć to co najbardziej istotne w obu tradycjach i przedstawić to w sposób prosty i zrozmiały dla wielu ludzi, prezentująć proste i skuteczne techniki pracy nad sobą, które jest łatwo zastosować. Zasady hawajskiej
filozofii i sztuki życia przedstawia w formie siedmiu zasad Huny. Jedną z najważniejszych z nich jest: Aloha-kochać znaczy być szczęśliwym. Szczęście, które jest jedną z najbardziej poszukiwanych wartości na świecie, jest często owocem miłości, umiejętności mądrego kochania innych ludzi i samego siebie. Wiele hawajskich pieśni i tańców Hula opowiada hawajskie mity o miłości wodzów i bogiń, czy miłości do ziemi-pięknych hawajskich wysp. Mimo, że wielu ludzi mówi o miłości, niewielu naprawdę potrafi kochać. Według Louise Hay-jednego z największych autorytetów w dziedzinie rozwoju osobistego, aby potrafić kochać innych, trzeba nauczyć się kochać siebie. To czy człowiek potrafi kochac siebie i innych w dużm stopniu zależy od tego, co przekazali mu rodzice, szczególnie matka, w pierwszym okresie życia. Czy otrzymał wystarczająco dużo miłości, akcpetacji i ciepła? Co człowiek otrzymał jako dziecko, oddaje innym jako dorosły.
Co zrobić, jeżeli człowiek nie otrzymał miłości i nie potrafi jej dawać, trudno jest mu znaleźć szczęście i satysfakcję w życiu? Zgodnie z rozumieniem hawajskiej tradycji, z czym zgadzają się współczesne teorie psychoterapii
w oparciu o pracę z ciałem, nasze wzorce myślenia i odczuwania zapisane są w naszym ciele. Poprzez hawajski masaż Lomilomi, czy taniec Hula, możemy uwolnić zapisane w ciele napięcia, przytwrócić naturalny przepływ energii i człowiek w naturalny sposób może otworzyć się na więcej szczęścia i miłości w swoim życiu.

Lomilomi-tradycyjny masaż hawajski.

Jedną ze współczesnych Mistrzyń Lomilomi jest Susan Floyd, która sama zaczęła interesować się hawajskimi sztukami uzdrawiania na skutek poważnej choroby, z której nie mogła się wyleczyć ani z pomocą medycyny
zachodniej, ani niekonwencjonalnej. Po spotkaniu Serge Kinga i zastosowaniu uczonych przez niego metod szybko wróciła do zdrowia. Następnie kiedy spotkała Abrahama Kauai-Mistrza masażu Lomilomi-odryła niezwykłą i bardzo skuteczną metodą uzdrawiania i terapii-masaż Lomilomi, którym zajęła się przez następnych dwadzieścia lat, stopniowo osiągając w nim biegłość i mistrzostwo i zostając jego nauczycielem. Obecnie Susan Floyd uczy masażu Lomilomi w wielu krajach świata przekazując tą cenną wiedzę zainteresowanym.
Masaż Lomilomi jest tradycyjną formą hawajskiego masażu. Masaż jest wykonywany w trakcie uzdrawiającego tańca (ruchy masażysty przypominają ruchy tancerza). W masażu istotna jest koordynacja ruchów i praca całego ciała. Najpierw wykonywana jest modlitwa o uzdrowienie, następnie namaszcza się ciało osoby masowanej olejem (miejsca intymne pozostają cały czas przykryte) i przystępuje do rytmicznego masażu całego ciała, wykonywanego przedramionami i dłońmi. Masaż powoduje przyjemną relaksację. Na skutek uwalniania napięć, wyzwalają się uzdrawiające siły organizmu, co może doprowadzić do poprawy samopoczucia, zdrowia, kondycji fizycznej, może wspomagać leczenie i psychoterapię. Lomilomi jest jedną z bardziej skutecznych i głęboko działających metod masażu i pracy z ciałem. Masaż Lomilomi ma głębokie duchowe korzenie. Do niedawna nauka tej unikalnej formy masażu ograniczała się tylko do wąskiego kręgu wtajemniczonych Mistrzów zwanych na Hawajach Kahunami, ich uczniów i rodzin. Wpółcześnie wielu hawajskich nauczycieli zaczęło uczyć białych uczniów. Jednym z najwybitniejszych z nich był Kahuna Abraham Kauai od, którego bezpośrednio uczyła się Lomilomi moja nauczycielka Susan Floyd.
Na Hawajach wykonywano Lomilomi także jako masaż inicjacyjny, w przełomowych momentach życia, aby przygotować człowieka do nowego etapu, wykonywania nowej roli życiowej, na przykład: przygotować mężczyznę do założenia rodziny, czy wodza do objęcia władzy. Uważano, że zgromadzone w podświadomości i zapisane w ciele napięcia i negatywne wzorce mogą przeszkadzać człowiekowi w realizacji jego nowej roli i potencjału. Uważano,
że poprzez głęboki masaż można uwolnić podświadome wzorce napięć, związane z nimi emocje i wzorce myślenia.
Lomilomi może wspierać wielu ludzi znajdujących się w przełomowych momentach życia, pomaga zrelaksować się, wypocząć, uwolnić od stresu, wspomaga leczenie chorób psychosomatycznych, pomaga uwolnić się od głębokich chronicznych napięć. Może pomóc osobom, które nie otrzymały w dzieciństwie wystarczająco dużo miłości, zwłaszcza akceptującego i wspierającego dotyku,chcą bardziej zaakceptować swoje ciało, pokochać i zaakceptować siebie.
Skutki masażu zależą od indywidualnej wrażliwości i sytuacji osoby odbierającej masaż i umiejętności masażysty, a także ilości odebranych masaży. Najłatwiej wyczuwalnym skutkiem masażu jest relaksacja. Relacje wielu osób potwierdzają pozytywne oddziaływanie masażu: "Czuję się bardzo dobrze. Odprężenie ciała i umysłu. Widziałam obrazy: rzeka, morze i delfiny". "Udało mi się zrelaksować. Byłam na Hawajach. Dzisiaj miałam dużo spraw związanych z biznesem i byłam spięta. W trakcie masażu udało mi się o tym zapomnieć i zrelaksować. Czuję odprężenie."

Taniec Hula.

Hula jest pełną wdzięku i uroku formą tańca, dla której charakterystyczne są kołyszący ruch bioder, rytmiczne kroki i symboliczne gesty rąk ilustrujących hawajskie opowieści, mity i legendy. Taniec Hula ma duże walory terapeutyczne: uczy koordynacji ruchowej, uwalnia od napięć biodra i kręgosłup, wzmacnia nogi i ręce, poprawia krażenie i kondycję fizyczną. Warstwa fizyczna tańca jest najłatwiejsza do opisania. Wiele bardziej subtelnych
doświadczeń tańca trudno jest opisać, trzeba ich doświadczyć. Tańczenie Hula wzbudza pozytywny i pogodny nastrój. Wielu pociąga do Hula unikalna hawajska atmosfera-"duch Aloha".
Hawajski taniec Hula staje się obecnie coraz bardziej popularny na Hawajach jak i w Japonii. Japończycy odkryli, że uprawianie Hula pomaga im osiągnąć spokój i relaks, który jest im potrzebny, przy ich szybkim tempie życia i intensywnej pracy. Na festiwalach i warsztatach Hula na Hawajach jest coraz więcej japońskich kobiet. W Japonii lekarze polecają Hula jako bardzo dobrą metodę terapii dla osób starszych.
Uprawianie Hula może być przystępną formą relaksu i dbania o kondycję. Systematyczny trening rozwija grację ruchów i ma walor duchowy. W opowieściach i legendach przekazywanych w trakcie tanców zawarta jest hawajska mądrość i doświadczenie życiowe wielu pokoleń.

Prostota i skuteczność hawajskich metod terapii i uzdrawiania, piękno hawajskiego tańca oraz prostota, głębia i skuteczność hawajskiej filozofii są cennymi darami, które hawajscy nauczyciele przekazują światu. Począwszy od relaksacji, poprzez profilaktykę, poprawę zdrowia, aż do doświadczenia uzdrawiającej miłości, czy piękna tańca, hawajskie metody mogą wnieść cenne wartości w życie każdego współczesnego człowieka. Wystarczy spróbować.


mateuszwiszniewski@poczta.onet.pl, 0605 35 77 11, 791 927 957