Stres i twórcza ekspresja.


Stres i twórcza ekspresja.


W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia, niepewna sytuacja, trudne decyzje itd. są źródłem stresu, napięcia i wyczerpania. Ludzie szukają różnych sposobów relaksacji, regeneracji i odreagowania napięcia.
Popularne stały się różne ćwiczenia fitness, jak bieganie czy pilates itd. Coraz bardziej staje się popularna joga czy mindfullness. Te metody są dobre i mogą skutecznie pomóc rozładować stres, regenerować się i rozwijać po pracy.
Podobną możliwość dają terapie ekspresyjne: taniec, rysunek, praca z głosem, muzyką i terapia poezja.
Taniec.
Jedną z najskuteczniejszych form relaksacji jest taniec, który pozwala szybko rozładować napięcie, otworzyć ciało i wzbudzić poczucie radości życia. Taniec powoduje wydzielanie endorfin, które dają poczucie radości, odmładzają i zwiększają odporność. Zaletą większości form tańca jest prostota i bezpieczeństwo (może z wyjątkiem break dance itp). Praktyka tańca poprawia też koordynacje ruchową, poprawia ogólną kondycję. Praca z formami improwizacji tańca rozwija kreatywność.
Muzyka i terapia śpiewem.
Muzyka sprzyja relaksacji i rozładowaniu napięć. Muzykoterapię stosowano dla rannych żołnierzy , żeby lepiej radzili sobie z bólem. Muzykoterapia wibracyjna taka jak dźwięki gongów, mis kamertonów dociera głęboko do samych komórek i powoduje regeneracje na poziomie komórkowym.
Praca z głosem także może być skuteczną formą relaksacji i regeneracji. Głos otwiera ciało, ekspresję, pozwala wyrażać różne emocje i rozładowuje napięcie. Praktyka uzdrawiających dźwięków pozwala docierać głęboko do różnych części ciała, oczyszczać je i uzdrawiać.
Terapia śpiewem jest rozładowuje stres, napięcie i podnosi na duchu. Śpiew otwiera serce i podnosi poziom wibracji.
Terapia poezja i kreatywne pisanie.
Terapia poezją wyzwala z więzienia umysłu i schematycznego myślenia. Pozwala odnaleźć sens w cierpieniu i usłyszeć głos własnej duszy. Badania prowadzone nad dwoma grupami pacjentów chorych na podobne choroby pokazały, że pacjenci którzy pisali pamiętniki żyli dłużej i mieli większą szansę na powrót do zdrowia.
Rysowanie mandal.
Rysowanie mandal samo w sobie prowadzi do rozładowania napięcia. Według Junga sam proces rysowania mandal ma działanie integrujące psychikę człowieka i rozwija wgląd w siebie. Rysowanie pozwala zapomnieć o problemach codziennego życia a jednocześnie pobudza wyobraźnię i intuicje, które odgrywają ważną rolę w procesie leczenia i uzdrawiania.
Ogólnie ludzie, którzy znajdą swoją pasję i mają zainteresowania są bardziej szczęśliwi, lepiej radzą sobie ze stresem i są bardziej odporni.