Sylwetka.


Mateusz Wiszniewski pochodzi z rodziny artystycznej (ojciec reżyser filmowy i matka artysta plastyk). Od lat fascynuje się twórczą ekspresją i jej wpływem na rozwój osobisty człowieka. Tworzy mandale, pisze wiersze, tańczy (taniec spontaniczny i improwizacje) , gra na fletach i prowadzi warsztaty rozwoju osobistego przez sztukę.
Jest jednym z pionierów rozwoju osobistego w Polsce. W 1994 obronił na wydziale socjologii kultury w Łodzi pracę o medytacji (Mindfullness stał się modny o wiele lat później). W 2002 zaczął pracować nad doktoratem z socjologii tańca (taniec jako forma spędzania wolnego czasu i terapii stał się popularny wiele lat później). Jako pierwszy sprowadził do Polski szkołę masażu LOMILOMI z Hawajów i szkołę tańca terapeutycznego Pięciu Rytmów z USA. Regularnie ćwiczy i prowadzi zajęcia z różnych form ćwiczeń relaksacyjnych (Czi Kung i Jin Joga).
W 1999 roku ukończył pierwsza edycję kursu arteterapii w Łodzi.
Od tego czasu zainteresował się różnymi formami rozwoju, edukacji i terapii przez sztukę, a zwłaszcza taniec.
Posiada duże praktyczne doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów. Od 1994 roku prowadzi zajęcia i warsztaty technik relaksacyjnych i wizualizacji. Od 1999 roku prowadzi zajęcia warsztaty i obozy z elementami tańca terapeutycznego i różnych form terapii sztuką. Pracuje z wieloma formami twórczej ekspresji, technik relaksacyjnych i pracy z ciałem. Jest jednym z wykładowców na podyplomowym studium arteterapii i choreoterapii. Od kilku lat prowadzi regularnie zajęcia relaksacyjne dla seniorów.
Jest instruktorem improwizacji tańca i symboliki ciała i eksperymentalnego teatru improwizacji tańca oraz instruktorem ćwiczeń profilaktycznych i leczniczych Czi Kung Healing Dao i masażu. Brał udział w warsztatach uwalniania skutków traumy wywodzących się z bioenergetyki. Brał udział w wielu warsztatach tańca terapeutycznego prowadzonych przez mistrzów tej dyscypliny w USA (Anny Halprin, Gabrielle Roth, Emilie Conrad, Ruth Zaporah).
W swojej pracy inspiruje się amerykańskim nurtem arteterapii -terapii ekspresyjnych.
Jest autorem programu rozwoju osobistego przez sztukę i szkolenia dla instruktorów Akademia Terapii Ekspresyjnych. Do 06.2017 zostało ukończonych XV edycji. Stworzył program łączący arteterapie z elementami coachingu (odbyły się dwie edycje). Doktorat z zakresu antropologii tańca obronił na UŁ w 2006 roku, na wydziale Socjologii Kultury. Jest autorem książek z zakresu rozwoju osobistego: Potęga Wizualizacji-3 wydania, „Taniec jako Terapia”, „Zrelaksuj się i Żyj Twórczo”, „Uzdrawiający Taniec” , najnowsza „Taniec jako terapia” oraz licznych artykułów na temat arteterapii i tańca terapeutycznego. www.mateuszwiszniewski.eu , www.terapiaprzezsztuke.pl