Terapie ekspresyjne i terapia traumy.


Terapie ekspresyjne i wspieranie osób które doświadczyły traumy.

Trauma jest doświadczeniem, które przekracza zdolności adaptacyjne jednostki i pozostawia trwałe ślady w jej systemie nerwowym, ciele, sposobie podchodzenia do życia. Jeżeli trauma jest poważna to trudno jest pomóc sobie samodzielnie, potrzeba pomocy fachowej i specjalistycznej terapii aby wrócić do normalnego sposobu funkcjonowania.
Traumę może spowodować wypadek, napad, gwałt, bycie świadkiem wojny, mogą być traumy związane ze stratą bliskiej osoby, lub brakiem należnej opieki we wczesnym dzieciństwie itd. Indywidualna odporność na traumę jest bardzo różna. Są osoby, które wyszły z obozów koncentracyjnych i potrafiły zdrowo i normalnie funkcjonować. Są osoby, które po dużo mniejszej traumie nie potrafią powrócić do życia.
Skutki traumy przechodzą na następne pokolenia. Badania wykazały, że dzieci i wnuki osób, które były w obozach koncentracyjnych, mają podwyższona reakcje lękową na stres i wyższy poziom kortyzolu. Podobnie dzieci kobiet, które były w ciąży kiedy widziały tragedię ataku na WTC.
Osoba, która doświadczyła poważnej traumy i nie przeszła procesu pełnego uzdrowienia może przekazywać obciążenie traumą swoim dzieciom zarówno genetycznie jak i w sposób w jaki je wychowuje nie umiejąc stworzyć zdrowej więzi z dzieckiem i przekazując mu swój posttraumatyczny zakłócony sposób funkcjonowania systemu nerwowego i sposób wchodzenia w relację ze światem.
Ponieważ w Polsce, w czasie drugiej wojny światowej zginęło 6 milionów ludzi, wiele osób, które przeżyło wojnę było w stanie traumy i być może nieświadomie przekazywało ten program następnym pokoleniom.
Skutkami traumy mogą być na przykład: stałe poczucie zagrożenia, odłączenie się od ciała i brak kontaktu z rzeczywistością, nieufność, sztywność w sposobie myślenia, nietolerancja wobec odmienności, fanatyzm religijny, nieumiejętność zorganizowania sobie życia w zdrowy i funkcjonujący sposób, zaburzenia w komunikacji, tendencja do krytykowania i atakowania innych, zamiast szukania konstruktywnych rozwiązań typu wygrana-wygrana, brak otwartości na zmianę, konserwatyzm, agresja i poczucie zagrożenia wobec odmienności itp.

Od tysięcy lat są na świecie wojny, przemoc i wypadki. Jak ludzie radzili sobie ze skutkami traumy zanim powstała psychologia, psychiatria i psychoterapia?

Tradycyjnie w wypadku traumy ludzie zwracali się o pomoc do kapłana lub szamana.
Często też sięgali do twórczej ekspresji: tańca, śpiewu, poezji itp.

W wielu kulturach ofiarom traumy pomagano poprzez rytuały i ceremonie z tańcem i śpiewem.
Taniec pozwala rozładować i uwolnić z ciała nadmiar napięcia i emocji związanych z traumą.
Śpiew pozwala uwolnić stłumione emocje i dodaje otuchy.
Poezja, bajki i opowieści pozwalają znaleźć ukryty sens w cierpieniu.
Peter Levine, pionier pracy z traumą zauważył, że w uwolnieniu skutków traumy z ciała i systemu nerwowego pomaga drżenie, które w naturalny sposób często pojawia się u ludzi, czy zwierząt, które przeżyły traumę. W systemie ćwiczeń uwalniania traumy opartym na bioenergetyce TRE poprzez cykl ćwiczeń bioenergetycznych doprowadza się ciało do naturalnego drżenia poprzez które możliwe jest uwolnienia traumy z systemu nerwowego.
Podobne drżenie w rożnych formach stosowane jest od tysięcy lat w różnych formach uzdrawiających tańców jako shaking, shimmy w tańcu brzucha, czy potrząsanie ciałem w czi kung poprzez ,które można wyrzucać z ciała złą i chorą energię oraz odreagowywać stres i skutki traumę.
Drżenie albo shaking jest pierwszą częścią Uzdrawiającego Teatru Tańca, ćwiczenia terapeutycznego, które powstało w 2004 roku, na moich warsztatach w Częstochowie i z którym pracowałem na wielu warsztatach, z dobrymi skutkami, już od 12 lat.
http://www.mateuszwiszniewski.eu/teatr_tanca_anny_halprin_na_pograniczu_sztuki__ryt.html
Jeżeli ktoś jest zainteresowany jak wspierać osoby, które doznały traumy lub głębokiego stresu poprzez taniec i twórczą ekspresję, zapraszam na cykl warsztatów Akademia Terapii Ekspresyjnych gdzie można poznać wiele pomocnych ćwiczeń.
W tym roku dodatkowo więcej na temat wspierania osób, które doświadczyły traumy oraz nowe konspekty i ćwiczenia z zakresu głębokiej relaksacji, wizualizacji i pracy z powięzią.
Warsztaty ATE nie są pełnym szkoleniem psychoterapetycznym jak pracować z traumą (takie szkolenie trwa średnio 4 lata) ale osoby które posiadają już wykształcenie psychoterapeutyczne lub coachingowe mogą nauczyć się tam wielu pomocnych ćwiczeń jak wspierać takie osoby poprzez taniec, dźwięk i techniki relaksacyjne. Osoby bez przygotowania terapeutycznego mogą się nauczyć jak wspierać osoby , które doświadczyły stresu, czy traumy prowadząc samodzielnie zajęcia terapii ekspresyjnych. Taka wiedza i doświadczenie może się też przydać wielu osobom, które prowadzą zajęcia z tańca, technik relaksacyjnych i dziedzin pokrewnych. Techniki ATE są samodzielnym programem, który uczy i przygotowuje do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem technik terapii ekspresyjnych na poziomie instruktorskim-pojedyńcze lub cykliczne zajęcia zajęcia od 1 do 3 godzin.
(Wyjaśniam od razu, że nie jest to szkolenie trenerskie, gdyż to wymaga oddzielnego rocznego lub dwuletniego szkolenia skupionego na temacie bycia trenerem i prowadzeniu grupy).

Nie znamy wszystkich tajemnic życia i losu.
Stres i trauma, choć bolesne stają się często podłożem do rozwijania kreatywności i różnych cennych darów, które przejawiają się potem jako dzieła sztuki, nowe metody terapii i rozwoju, czy wielkie odkrycia itp